گریزان از باد

مرور و معرفی یار مهربان ۲: «گریزان از باد»

نویسنده: مصطفی رحماندوست، تصویرگر: مانلی منوچهری، ناشر: مؤسسه‌ی کتاب همراه، مصوّر سیاه و سفید، ۷۶ صفحه.

شماره‌ی ۳۰ – از کتابخانه‌ی بالان

این کتاب، مجموعه‌ای از ۹ داستان کوتاه است که از متن‌های کهن، بازنویسی و ساده‌نویسی شده‌اند. داستان‌ها به‌ترتیب زمانی هستند. یعنی هرقدر جلوتر که می‌آیند، به زمان معاصر هم نزدیک‌تر می‌شوند.

داستان اول، داستانی از «لافونتن»، شاعر فرانسوی است. داستان دوم، که اسم کتاب هم از آن گرفته شده، بازنویسی داستان بسیار خواندنی و زیبایی از اشعار «پروین اعتصامی» است. داستان سوم و چهارم، حکایت‌هایی از «مرزبان‌نامه»اند. داستان پنجم، حکایتی از «بوستان سعدی» است که جوانمردی شگفت‌انگیزی از مردی به‌نام «شبلی» را تعریف می‌کند. داستان ششم، حکایتی از «بهارستان»، سروده‌ی «جامی» است. داستان هفتم، حکایتی از «هفت‌پیکر» سروده‌ی «نظامی»، و درباره‌ی «یزدگرد» است. داستان هشتم، از «حبیب‌السّیر» اثر «خواندمیر»، داستانی از «سلیمان نبی» است. داستان نهم، داستانی از «فیه‌مافیه»، اثر «مولوی» است. پیشنهاد می‌کنم خواندن داستان نهم را از دست ندهید.

یکی از خوبی‌های بزرگ کتاب، توضیح‌های کوتاهی است که در آغاز هر فصل آمده. فونت کتاب هم خیلی درشت و خواناست. و این خیلی خوب است. ولی در مقابل، اسکن صفحه‌ها خیلی نامرتب و نا-راحت‌کننده است.

مطالعه‌ی کتاب، به نصب هیچ‌گونه نرم‌افزار و یا ثبت‌نام و عضویت و… نیازی ندارد. می‌توانید سرراست به «کتابخانه‌ی ملی کودکان و نوجوانان ایران» بروید. برای ورق زدن و مطالعه‌ی کتاب از پیکان‌ها، ذره‌بین‌ها، نمایش چندصفحه‌ای و گزینه‌های دیگر در بالای پنجره‌ی کتاب استفاده کنید.

همان‌طور که پیشتر هم نوشته‌ام، مطالعه‌ی کتاب نیازی به عضویت ندارد، ولی می‌توانید بدون هیچ محدودیتی و به رایگان، در «کتابخانه‌ی ملی کودکان و نوجوانان ایران» عضو شوید، کتابخانه‌ی شخصی برای خودتان بسازید و کتاب‌هایی را که می‌خوانید یا دوست دارید در آن جمع‌آوری کنید. بزرگترین خوبی این «کتابخانه» و فرق بزرگ و مهمش با کتابخانه‌های دیگر این است که غیر دانلودی و غیر پی‌دی‌افی است.

Advertisements

دربارهٔ رامن

Student. Book lover. Firefox user. l
این نوشته در مرور و معرفی «یار مهربان ۲», ۱. رایاکتاب: ارسال شده و با , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.