نه تر و نه خشک

مرور و معرفی یار مهربان ۲: «نه تَر و نه خشک»

نویسنده: هوشنگ مرادی کرمانی، طراحی جلد و نقاشی متن: اردشیر رستمی، ناشر: انتشارات معین، مصوّر سیاه و سفید، ۱۰۷ صفحه، کتاب برگزیده‌ی White Ravens در سال ۲۰۰۴.

شماره‌ی ۲۸ – از کتابخانه‌ی بالان

شما می‌دانید چوبی که نه تر باشد و نه خشک، نه کج باشد و نه راست، کجا پیدا می‌شود و اصلاً به چه دردی می‌خورد؟ یا می‌دانید چرا دو روز مثل هم نیست؟ اگر ژانر فانتزی را دوست دارید، خواندن این کتاب را از دست ندهید، تا هم پاسخ این پرسش‌ها را بدانید و هم با پرنده‌ی شگفت‌انگیز و دوست‌داشتنی‌ای آشنا شوید به‌نام «نه تَر و نه خشک».

بله. درست خواندید. نام کتاب، یعنی «نه‌تر و نه خشک»، نام یک پرنده‌ی خیالی است که شما را به دنیای رئالیسم جادویی می‌برد. داستان کتاب، هزارتویی از قصه‌های فولکور است؛ افسانه در افسانه و قصه در قصه که پایان یکی، به آغاز دیگری گره می‌خورد.

نباید فریب سادگی و موضوع کم‌وبیش تکراری آغاز داستان را خورد. فضای داستان از نیمه‌ به بعد کاملاً دگرگون می‌شود. هرقدر هم که کتاب‌خوان بوده باشید و هرقدر هم که با پی‌رنگ داستان‌ها آشنایی داشته باشید و همیشه بتوانید دست نویسندگان را بخوانید، ولی نمی‌توانید بر چیره‌دستی آقای «مرادی کرمانی» غلبه کنید و پایان غیرمنتظره‌ای را که رقم زده‌اند، پیش‌بینی کنید.

کتاب، فرازها و بندها و جمله‌های قشنگ زیادی دارد. از آن‌هایی که آدم می‌خواهد حتماً یک گوشه‌ی دفترش یادداشت کند و همیشه با خودش داشته باشد:

«… آرزوها وقتی خیلی بزرگ می‌شوند، دریا می‌شوند. در توفان دریای بزرگ، کسی نمی‌تواند شنا کند و به ساحل بیاید.» – (صفحه‌ی ۹۶)

من عاشق نقاشی‌های این کتاب شدم. محشرند!

مطالعه‌ی کتاب، به نصب هیچ‌گونه نرم‌افزار و یا ثبت‌نام و عضویت و… نیازی ندارد. می‌توانید سرراست به «کتابخانه‌ی ملی کودکان و نوجوانان ایران» و یا «کتابخانه‌ی دیجیتالی بین‌المللی کودکان» بروید. برای ورق زدن و مطالعه‌ی کتاب از پیکان‌ها، ذره‌بین‌ها، نمایش چندصفحه‌ای و گزینه‌های دیگر در بالای پنجره‌ی کتاب استفاده کنید.

همان‌طور که پیشتر هم نوشته‌ام، مطالعه‌ی کتاب نیازی به عضویت ندارد، ولی می‌توانید بدون هیچ محدودیتی و به رایگان، در «کتابخانه‌ی ملی کودکان و نوجوانان ایران» عضو شوید، کتابخانه‌ی شخصی برای خودتان بسازید و کتاب‌هایی را که می‌خوانید یا دوست دارید در آن جمع‌آوری کنید و یا حتی برای کتاب‌هایی که می‌خوانید نظر بنویسید و نظرهای‌تان را هم‌خوان کنید. بزرگترین خوبی این «کتابخانه» و فرق بزرگ و مهمش با کتابخانه‌های دیگر این است که غیر دانلودی و غیر پی‌دی‌افی است.

Advertisements

دربارهٔ رامن

Student. Book lover. Firefox user. l
این نوشته در مرور و معرفی «یار مهربان ۲», ۱. رایاکتاب: ارسال شده و با , , , , , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.