کامنت وارده: خواهشی از کتابخانه‌ی ملی کودکان و نوجوان ایران

بخشی از کامنت «خانم سما»ی گرامی از اعضای «کتابخانه‌ی ملی کودکان و نوجوانان ایران» که دیروز در «بالان» نوشتند:

«… درخواستی داشتم. من بارها و بارها به کتابخانه‌ی کودک پیشنهاد دادم که پستی رو در این کتابخانه باز کنن که اعضا در اون بتونن با هم در مورد کتاب‌ها بحث کنن؛ نظرسنجی کنن و نظر بقیه رو در مورد کتاب‌های مورد علاقه‌ی خودشون بدونن. البته هر فردی می‌تونه نظر بقیه رو در بخش نظرات هر کتاب بخونه اما مشکل این‌جاست که خیلی از بچه‌هایی که عضو هستن اقدام به نوشتن نظرشون در مورد کتاب بعد از مطالعه‌ی اون نمی کنن. مثلا می‌بینیم که کتابی بالای 70 تا بازدید داشته اما تعداد نظرات 0 هست. و این واقعا تأسف‌باره. من فکر می‌کنم که اگر بخشی در صفحه‌ی اصلی سایت باز بشه که اعضا بتونن مستقیم با هم در ارتباط باشن عالی می‌شه. این پست می‌تونه صد در صد تحت کنترل مسئولین سایت باشه و هر مسئله‌ای مسئولین محترم احساس کنن که درست نیست که در این بخش نوشته بشه رو حذف کنن…»

من این را متوجه می‌شوم که در وب‌گاهی مانند «کتابخانه‌ی ملی کودکان و نوجوانان ایران»، ایجاد هر تغییری، حتی کم یا زیاد کردن یک بخش کوچک، کلی برنامه‌نویسی رایانه‌ای لازم دارد. از طرف دیگر، تعداد بازدیدهای یک کتاب، الزاماً تعداد دفعات خوانده شدن آن کتاب را نشان نمی‌دهد. من خودم، بارها صفحه‌ی کتابی برایم باز نشده و مجبور شده‌ام چندین بار و در زمان‌های مختلف به آن سر بزنم یا برای تحقیق‌های مدرسه‌ام مجبور شده‌ام چند بار به کتابی که قبلاً در «کتابخانه» خوانده‌ام، رجوع کنم تا شماره‌ی صفحه یا گفتاوردی یا جمله‌ای را پیدا کنم و …

ولی درخواست ایجاد یک «باشگاه آنلاین» در «کتابخانه»، درخواست من هم هست. ایجاد چنین باشگاهی برای اعضای «کتابخانه»، علاوه بر نکته‌هایی که ایشان گفتند، می‌تواند به نویسندگان و ناشران گرامی کودک و نوجوان هم کمک کند تا از نزدیک با نظرهای مخاطب‌های‌شان آشنا بشوند. حتی اگر امکانش باشد، به «باشگاه» بیایند و ما بتوانیم پرسش‌ها یا نظرهای‌مان را برای‌شان بنویسیم. از طرف دیگر، نظر بچه‌ها درباره‌ی کتاب‌ها می‌تواند به ما کمک کند تا به نکات ریزی که موقع مطالعه‌ی کتابی دقت نکرده‌ایم، توجه کنیم یا با نکات یک کتاب، از جنبه‌های مختلف آشنا بشویم.

امکانات بخش «نظردهی» کتاب‌ها خیلی کم است و نمی‌تواند کارایی یک «باشگاه» مثل «goodreads» را داشته باشد. این بخش، امکان گذاشتن لینک مستقیم، چپ یا راست نوشتن، زیرخط‌ دار نوشتن، پُررنگ نوشتن، ویرایش، پاراگراف نوشتن و جدا کردن بندها، تنظیم فونت، امکان ردگیری پاسخ‌هایی که برای نظرهای‌مان نوشته شده و … را ندارد. در این بخش یا «کتابخانه‌ی شخصی» نیز نمی‌توانیم جمله‌ها یا بندهایی از کتاب‌ها را که خوانده‌ایم و خیلی دوست داشته‌ایم، گردآوری کنیم تا هر وقت لازم داشتیم بتوانیم به آن‌ها دسترسی داشته‌باشیم.

برای من خودم، داشتن یک کتابخانه‌ی آنلاین فارسی – غیردانلودی و غیر پی‌دی‌افی – ویژه‌ی خودمان بچه‌ها، یکی از بزرگترین آرزوهایم بود. درباره‌اش هم نوشتم. روزی که خبر راه‌اندازی «کتابخانه‌‌ی ملی کودکان و نوجوانان» را در «کتابک» – تولدش خیلی مبارک! – خواندم، فقط خدا می‌داند چقدر خوش‌حال شدم. الان هم یکی از مهم‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین پایگاه‌های من در وب است. امیدوارم امکانات «وب ۲»یی «کتابخانه» بیشتر بشود.

من از توجه و مهربانی و زحمت‌های مسؤولین گرامی «کتابخانه‌ی ملی کودکان و نوجوانان ایران» پیشاپیش خیلی سپاس‌گزارم.

از لطف، مهربانی‌ و کامنت «خانم سما»ی گرامی هم خیلی ممنونم. من خیلی خوش‌حال شدم که «بابابرفی» را خواندند و از آن لذت بردند.

Advertisements

دربارهٔ رامن

Student. Book lover. Firefox user. l
این نوشته در ۱. رایاکتاب:, ۴. خودمانی ارسال شده و با , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.