نخستین سمینار تخصصی نقشه‌کشی عیدانه‌های ۱۳۹۰

همین ۲۰ روز پیش، میلیون‌ها نفر وقتی از خواب بیدار شدند، اولین چیزی که توی دست‌های‌شان گرفتند، هدیه‌های کریسمس‌شان بود. همان هدیه‌هایی که دنیای کتاب را به لرزه درآوردند. چون طبق آمار، هدیه‌ای که امسال بیش از هر چیز دیگری رد و بدل شد، انواع و اقسام کتاب‌خوان‌های الکترونیکی بود، از آی‌پد و کیندل گرفته تا نوک و تبلت‌های مختلف.

باری، این افراد که دل‌شان می‌خواست هرچه زودتر کادوهای‌ شگفت‌انگیزشان را به کار بیاندازند و استفاده کنند؛ همگی هجوم بردند به خرید یا دانلود ای‌بوک! در نتیجه، هزاران‌هزار کتاب‌خوان‌ الکترونیکی‌ای که به فروش رفته و هدیه‌ داده شده بودند، منجر شدند به «میلیون‌میلیون ای‌بوک». طوری که گردآورندگان فهرست‌های «پُرفروش‌ترین کتاب‌ها» از دیدن ای‌بوک‌هایی که مرتب در فهرست‌های‌شان بالا و بالاتر می‌آمدند، شگفت‌زده شدند. حتی «آمازون» هم اعلام کرد برای اولین‌بار، فروش ای‌بوک از کتاب، بیشتر شد. و صد البته که باز هم «سه‌گانه‌ی هزاره» در صدر تمام این پْرفروش‌ها بود.

این‌طور که معلوم است، «کتاب‌خوان‌های الکترونیکی» و «کتاب‌های الکترونیکی»، برای ساکنان غرب کُره‌ی زمین، جدی‌تر از همیشه شده‌. آن‌ها دیگر مثل ما، این کامی‌ها و لب‌تاب‌های‌شان را برای خواندن ای‌بوک، اصلاً قابل نمی‌دانند. حتی از موبایل‌ها یا آی‌فون‌های‌شان هم برای هر کاری استفاده کنند، مطمئناً دیگر برای مطالعه‌ی ای‌بوک استفاده نمی‌کنند. اصلاً فاصله‌ی «تعریف آن‌ها از ای‌بوک» با «تعریف ما از ای‌بوک»، دیگر خیلی بیشتر از همیشه شده. برای ما هنوز هم که هنوز است، «ای‌بوک» یعنی نسخه‌ی دیجیتالی‌شده‌ی یک کتاب چاپی. در حالی که آن‌ها، خودش هم نه افراد ساده و معمولی‌ یا حتی گیک‌های‌شان، بلکه «بزرگان دنیای نشرشان»، از ای‌بوک‌‌ها و ای‌بوک‌ریدرهای پیشرفته‌ای صحبت می‌کنند که می‌توانند موقع مطالعه‌، برای آدم رفع اِشکال هم بکنند!

موج کادوهای کریسمس امسال، نه‌تنها روی دنیای کتاب ما، بلکه روی ای‌بوک‌های‌مان هم تأثیر می‌گذارد. حتی روی چیزهایی – مثل یک کتاب‌خوان الکترونیک ایده‌آل – که می‌خواهیم برای خریدن‌شان یا «هدیه گرفتن‌شان» نقشه‌های ملوکانه بکشیم و راهکارهای مناسب و تدابیر ویژه بیندیشیم، هم تأثیر می‌گذارد. 😉

Advertisements

دربارهٔ رامن

Student. Book lover. Firefox user. l
این نوشته در ۱. رایاکتاب:, خبرهایی از «یار مهربان ۲» ارسال شده و با , , , , , , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.