کیش

کیش - بالانمرور و معرفی یار مهربان2: «کیش، راهنمای جزیره‎ی کیش برای کودکان و نوجوانان»

نویسنده: روزبه کمالی، به کوشش شهرداد میرزایی،  مدیر هنری و تصویرگر: فرشید مثقالی، طراح صفحات: سودابه آگاه، عکاس: بهرام امین سلماسی، ویراستار: مسعود علیا، ناظر: حسن مختارپور، ناشر: سازمان منطقه‎ی آزاد کیش، 135 صفحه.

شماره‌ی 22 – از کتابخانه‎ی بالان

سرانجام پس از مدت‎های مَدیــــــــــد، به یک کتاب «خوب» رسیدم! به معنی واقعی کلمه: «خوب»! یک کتاب بی‎تا و عالی! برای همه! چه آن‎ها که به کیش رفته‎اند، چه آن‎ها که می‎خواهند بروند، چه آن‎ها که اصلاً برنامه‎ی سفر ندارند ولی کتاب‎های علمی و مستند و تصویری را دوست دارند، چه آن‎ها  که مثل من تا حالا کیش را ندیده‎اند ولی از تعریف‎هایی که شنیده و خوانده‎اند، درباره‎اش خیلی کنجکاو شده‎اند و می‎خواهند بدانند که مگر چه دارد، چه آن‎ها که پژوهش و تحقیقی برای مدرسه دارند و به اطلاعات طبقه‎بندی‎شده‎ی جامع و کامل و معتبر نیاز دارند و … خلاصه همه.

صفحه‎آرایی کتاب خیلی نوآورانه، جذاب، فانتزی و دوست‎داشتنی است. فونتش هم همین‎طور. یعنی یک تنوع شگفت‎انگیز است در میان ظاهر خشک و رسمی تمام کتاب‎های گروه سنی ما. همین‎طوری هم که بنشینی و کتاب را ورق بزنی، از تماشای عکس‎ها و نقاشی‎های بزرگ و رنگی و شفاف و چینش جالب صفحه‎ها آن‎قدر لذت می‎بری که جذب خواندن می‎شوی. بی‎دلیل نیست که این کتاب، برگزیده‎ی سال 1378 و برنده‎ی پلاک برنز شورای کتاب کودک بوده!

خُب. بررسی می‎کنیم. کتاب 13 فصل دارد. و با «آیا نام کیش به گوش‎تان خورده؟» و«شما درباره‎ی جزیره‎ی کیش چه می‎دانید؟» و حکایتی از گلستان سعدی درباره‎ی کیش شروع می‎شود؛ و در طول این فصل‎ها، شما را با جغرافیای جزیره، آب و هوا، تاریخ و سرگذشت، بومیان جزیره، غذاهای بومی، گیاهان عجیب و غریب، جانوران خشکی، آبزیان، مسجدها، گردشگاه‎ها و تفریح‎گاه‎ها و بوستان‎ها، آثار باستانی، موزه‎ها، شهر باستانی حریره، روستای باغو، باشگاه سوارکاری، بزرگترین پیست دوچرخه‎سواری ایران، شهر بازی و ویژگی‎های امروز این جزیره آشنا می‎کند و به شما می‎گوید که چرا به این جزیره، «کیش» می‎گویند و این نام از کجا آمده و چرا امروز از آن به‎عنوان منطقه‎ی آزاد، اسم می‎برند. از همه جالب‎تر این که در آخر کتاب، با 10 کارت‎پستال عالی همراه با درج نام عکاس و محل و موضوع عکس و سورپرایز می‎شوید! مسابقه‎ای هم در آخر کتاب هست، ولی معلوم نیست آیا هنوز جاری است یا خیر.

«پختن نانت را به نانوا واگذار کن، حتی اگر نیمی از آن را برای مزدش بردارد.» – از ضرب‎المثل‎های مردم کیش (ص 42)

مطالعه‎ی کتاب، به نصب هیچ‎گونه نرم‎افزار و یا ثبت‎نام و عضویت و … نیازی ندارد. یک‌راست به این صفحه بروید و با استفاده از فلش‌های کوچکی که در بالای کتاب هست، آن را به‌ترتیب ورق بزنید و بخوانید. یا به این صفحه بروید و با بالا و پایین بردن میله‌ی کوچک کنار کادر داخل صفحه، مستقیم به صفحه‌ی دلخواه‌تان بروید. ناوبَری صفحات خیلی آسان و راحت است. خوشبختانه به‎تازگی تَب‎های جدیدی به صفحه‎های کتاب‎خوابی این کتابخانه اضافه شده که مطالعه‎ی آنلاین خیلی راحت و دلچسب کرده است. دست گردانندگان و مسؤولین کتابخانه درد نکند.

 

Advertisements

دربارهٔ رامن

Student. Book lover. Firefox user. l
این نوشته در مرور و معرفی «یار مهربان ۲», ۱. رایاکتاب: ارسال شده و با , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.