افسانه‎ی نیما یوشیج

معرفی یار مهربان2: «افسانه‎ی نیما یوشیج»

به کوشش سیروس طاهباز، نقاشی: بهمن دادخواه، خط: نصرالله افجه‎ای، انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، 40 صفحه، کتابخانه‌ی ملی کودکان و نوجوانان ایران

شماره‌ی 18 – از کتابخانه‎ی بالان

من می‎میرم برای «شعر نو» و «شعر کوتاه». خیلی به ندرت ممکن است سراغ خواندن سبک‎های دیگر بروم. مگر این که چه و چطور باشند. کتاب شعر، البته شعر خوب، برای من چیزی نیست که یک‎بار آن را بخوانم و برای همیشه بگذارم کنار. می‎روم و می‎آیم، آن را برمی‎دارم و می‎خوانم. بارها و بارها. و «افسانه» هم برای من، یکی از همان‎هاست. شعری که هم خودش را خیلی دوست دارم و هم شاعرش را.

این کتاب فقط یک شعر از «نیما یوشیج» است. با خطی فوق‏العاده و به‎شیوه‎ای جالب نگاشته شده؛ چهار بیت زیر هم و بیت پنجم با تورفتگی، که خواندن شعر را راحت‎تر و دلپذیرتر می‎کند. نقاشی‎های تمام‎رنگی و تمام‎صفحه و تمام‎افسانه‎ای (!) به‎صورت یک صفحه در میان آمده‎اند و خیلی قشنگند.

در صفحه‎ی 2، چکیده‎ای از زندگی شاعر و جوایز بین‎المللی تصویرگر کتاب آمده. در صفحه‎ی تقدیمی هم می‎خوانیم که شاعر، منظومه‎‎اش را به پیشگاه استادش «نظام وفا» تقدیم کرده است. از صفحه‎ی 4 تا 9، نامه‎ای از «نیما یوشیج»، خطاب به «مبشری»، به‎عنوان مقدمه‎ی کتاب – «این مقدمه و قسمتی از این منظومه برای نخستین بار در سال 1302 در روزنامه‎ی «قرن بیستم»، میرازده عشقی، چاپ شده است.» ص 11 – آمده که برای اولین بار در این کتاب منتشر شده و خیلی خواندنی است. مثلاً در همین بخش آمده:

«آن‎چه به‎ظاهر دیده می‎شود که روزی برای ما بوده، چندان چیزی نیست، سرّ این‎که چه اثراتی در ما به‎جا گذاشته‎اند، اهمیت دارد.»

بله … یکی از همین روزهای تابستان این کتاب را باز کنید و شروع کنید به خواندن گفت‎وگوی «افسانه» و «عاشق»، تا برسید به این‎جا:

تا در این‎جا که هر چیز تنهاست                                                           بسراییم دلتنگ با هم …

مطالعه‎ی کتاب، به نصب هیچ‎گونه نرم‎افزار و یا ثبت‎نام و عضویت و … نیازی ندارد. یک‌راست به این صفحه بروید و با استفاده از فلش‌های کوچکی که در بالای کتاب هست، آن را به‌ترتیب ورق بزنید و بخوانید. یا به این صفحه بروید و با بالا و پایین بردن میله‌ی کوچک کنار کادر داخل صفحه، مستقیم به صفحه‌ی دلخواه‌تان بروید. ناوبَری صفحات خیلی آسان و راحت است. متأسفانه، هنوز ابزاری برای کوچک‌نمایی یا اصلاً تنظیم صفحه‌ها در اندازه‌ی دلخواه وجود ندارد و کتاب را تنها در همان یک اندازه می‌توان مطالعه کرد.

Advertisements

دربارهٔ رامن

Student. Book lover. Firefox user. l
این نوشته در مرور و معرفی «یار مهربان ۲», ۱. رایاکتاب: ارسال شده و با , , , , , , , , , , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.