مشت بر پوست

مشت بر پوست - هوشنگ مرادی کرمانی - کتاب الکترونیکی - بالان معرفی یار مهربان2: «مشت بر پوست»

نويسنده: هوشنگ مرادی کرمانی، ناشر: جوانه‎ی توس، چاپ اول 1371، تهران، 80 صفحه، کاندیدای جایزه‎ی هانس کریستین آندرسن، کتابخانه‌ی ملی کودکان و نوجوانان ایران

شماره‌ی 17 – از کتابخانه‎ی بالان

این‎بار آقای «مرادی کرمانی» دست‎مان را می‎گیرد و به اعماق روستایی دورافتاده در کویر می‎برد و داستان زندگی یک «مَزغانچی» – نوازنده، موزیک‎چی، ص 15 – را از کودکی تا 15 سالگی تعریف می‎کند. داستان پسری که همه «موشو» صدایش می‎زنند.

«موشو» در طول 17 فصل کتاب، به آرامی بزرگ می‎شود. هرقدر بزرگ‎تر می‎شود، زندگی‎اش بدتر و بدتر می‎شود. انگار همه جا جُرم بزرگی را بر دوش می‎کشد و آن این است که هنرمند توانایی در درونش دارد و هنر را خیلی دوست دارد. ولی بین قضاوت‎های نادرست مردم گیر می‎افتد. وقتی می‎نوازد، توبیخ می‎شود که چرا دنبال کار درست و حسابی نمی‎رود. وقتی دنبال کار می‎رود، هیچ‎کس به او کار نمی‎دهد. چون بدنام است و باعث بدنامی خواهد شد. وقتی از ناچاری آبریز قبرها می‎شود، همه می‎گویند مُطرب (نوازنده) حق ندارد روح مردگان‎شان را در قبرها به لرزه بیاندازد. وقتی توی عروسی می‎نوازد، بیرونش می‎اندازند. چون شگون ندارد و … این چرخه تا آن‎جا ادامه پیدا می‎کند که موفق می‎شود از آسیابی گازوییلی، پلی به موفقیت بزند و طعم پیروزی را که به طعم فالوده‎ی شیرین است، بچشد.

کتاب‎فروش: «… بله، شرط اول، علاقه است و بعد رسیدن به جایی که به‎جز خدا نبیند. به قول مولوی:
آب ِ کم جو، تشنگی آور به‎دست | تا بجوشد آبت از بالا و پَست
به دنبال آب نرو. تشنگی به دست آور تا از همه جا برایت آب بجوشد.» (ص 52)

مطالعه‎ی کتاب، به نصب هیچ‎گونه نرم‎افزار و یا ثبت‎نام و عضویت و … نیازی ندارد. یک‌راست به این صفحه بروید و با استفاده از فلش‌های کوچکی که در بالای کتاب هست، آن را به‌ترتیب ورق بزنید و بخوانید. یا به این صفحه بروید و با بالا و پایین بردن میله‌ی کوچک کنار کادر داخل صفحه، مستقیم به صفحه‌ی دلخواه‌تان بروید. ناوبَری صفحات خیلی آسان و راحت است. متأسفانه، هنوز ابزاری برای کوچک‌نمایی یا اصلاً تنظیم صفحه‌ها در اندازه‌ی دلخواه وجود ندارد و کتاب را تنها در همان یک اندازه می‌توان مطالعه کرد.

Advertisements

دربارهٔ رامن

Student. Book lover. Firefox user. l
این نوشته در مرور و معرفی «یار مهربان ۲», ۱. رایاکتاب: ارسال شده و با , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.