کریمخان زند

کتاب - کریمخان زند - ایبوک - بالاننقد و معرفی کتاب و کتاب الکترونیکی / یار مهربان2: «کریم‌خان زند»

نويسنده: لاله جعفری، تصویرسازی: کیارش زندی، ادبیات نوجوانان، 76 صفحه، انتشارات مدرسه، 1384، تهران، زیر نظر شورای کارشناسی دفتر انتشارات کمک آموزشی، از مجموعه‌ی «تاریخ بخوانیم»، کتابخانه‌ی ملی کودکان و نوجوانان ایران

شماره‌ی 15 – از کتابخانه‎ی بالان

داستان، داستانی است عجیب، اما واقعی از سرگذشت پُرماجرای یک شخصیت بزرگ. در حالی که آدم اصلاً فکرش را هم نمی‌کند، ماجرای دزدی باورنکردنی «کریم توشمال» – «توشمال» به‌معنی کدخدا، کلانتر، ریش‌سفید، بزرگ (ص 18) – در دوران سربازی‌ و یا فرمان‌هایی که برای نابودی رقیبان و دشمنانش می‌داده، را می‌خواند و همین‌طور که صفحه به صفحه با کتاب پیش می‌رود، با «کریم»خانی آشنا می‌شود که در تمام دوران زندگی‌اش، همه را شگفت‌زده ‌می‌کند.

کتاب، در کنار روایت یک داستان پُرهیجان از زندگی‌ «کریم‌خان زند»، دوره‌ی مهم و پُر فراز و نشیبی از تاریخ ایران را هم تصویر می‌کند؛ از به قدرت رسیدن «کریمخان»، جنگ‌ها، دلاوری‌ها، پیروزی‌ها، شکست‌ها، تدبیرهای زیرکانه و مدبّرانه‌‌ی او گرفته تا هنر و ادبیات و موسیقی و معماری در دوران زندیه، که سرانجام با انتقال آرامگاهش در زمان رضاشاه به پایان می‌رسد.

کتاب 11 فصل دارد و با «سال‌شمار زندگی کریمخان» آغاز می‌شود. فصل‌های کتاب، با فصل‌های گوناگون زندگی «کریمخان» پیش می‌رود و دوره‌های گوناگون زندگی پُر تلاطم او را حکایت می‌کند: کودکی، نوجوانی، سربازی و … همین‌طور رو به آخر. از صفحه‌ی 72 تا 74، پیوست‌های نمودار «سلسله / نَسَب زندیه»، تصویر «قلمروی فرمانروایی کریمخان زند» و «منابع» آمده‌اند. علاوه بر این که، در بخش‌های مختلف، عکس‌های سفید و سیاه گوناگونی آمده که به درک فضای داستان و تاریخ آن کمک می‌کند؛ فونت کتاب نیز خیلی خواناست و ویرایش روانی دارد. داستان، لبریز است از شخصیت‌های واقعی و متعدد که گاه، خیلی آرام وارد داستان می‌شوند و خیلی آرام هم از آن خارج می‌شوند، مثل والدین «کریمخان»: «ایناق» و «بای آغا یا مریم بیگم»؛ و گاه، خیلی ناگهانی و شمشیرکشان به میان داستان می‌آیند و به ایفای نقش تاریخی‌شان می‌پردازند؛ می‌کُشند، کشته می‌شوند و …

مطالعه‎ی این کتاب، به نصب هیچ‎گونه نرم‎افزار و یا ثبت‎نام و عضویت و … نیازی ندارد. حتی لازم نیست جاوا اسکریپت را هم فعال کرد. البته می‌توان «کتابخانه‌ی شخصی» هم برای خود ایجاد کرد. ولی برای مطالعه‌ی کتاب، ضروری نیست. یعنی تمام آن‌چه که من همیشه برای مطالعه‌ی بَرخط خیلی دوست دارم، در «کتابخانه‌ی ملی کودکان و نوجوانان ایران» که حدود ده روز از راه‌اندازی‌اش می‌گذرد، فراهم شده. کتابخانه‌ای که من عاشقش شدم!

برای مطالعه‎ی کتاب به این صفحه بروید و با استفاده از فلش‌های کوچکی که در بالای کتاب هست، آن را به‌ترتیب ورق بزنید و بخوانید. یا به این صفحه بروید، و با بالا و پایین بردن میله‌ی کوچک کنار کادر داخل صفحه، مستقیم به صفحه‌ی دلخواه‌تان بروید. ناوبَری صفحات خیلی آسان و راحت است. متأسفانه، ابزاری برای کوچک‌نمایی یا اصلاً تنظیم صفحه‌ها در اندازه‌ی دلخواه وجود ندارد و کتاب را تنها در همان یک اندازه می‌توان مطالعه کرد.

بیشتر: «کریمخان زند» در ویکی‌پدیا

Advertisements

دربارهٔ رامن

Student. Book lover. Firefox user. l
این نوشته در مرور و معرفی «یار مهربان ۲», ۱. رایاکتاب: ارسال شده و با , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.