باغچه‌بان

باغچه بان - بالاننقد و معرفی کتاب و کتاب الکترونیکی / یار مهربان2: «باغچه‌بان»

نويسنده: محمدرضا يوسفی، مدير هنری: كاظم طلايی، ويراستار: ناهيد پژم، ناشر: وزارت آموزش و پرورش، سازمان پژوهش و برنامه‌ريزی آموزشی، چاپ تهران 1380، از سری كتاب‌های رشد (ادبيات نوجوانان)، دفتر انتشارات كمك آموزشی، 106 صفحه، گروه سنی «د» و «ه»

شماره‌ی 14 – از کتابخانه‎ی بالان

این کتاب، زندگی‌نامه‌ی پُر فراز و نشيب «مهربان‌ترين آموزگار ايران»، مبتكر آموزش‌ ناشنوايان‌ در ايران، مبتکر و طراح گاهنجار (وسیله‌ای برای نشان دادن پستی و بلندی‌های اقیانوس‌ها روی نقشه به کودکان) و الفبای گویا و تلفن گنگ، پايه‌گذار آموزش‌ و پرورش‌ پيش‌دبستانى‌ و از پيشگامان‌ شعر و ادبيات‌ كودكان‌ و داستان زندگی انسان شریف و بزرگی است که سال‌ها قلبش برای کودکان این سرزمین تپید. به‌ لطف این کتاب می‌توان «رازی را که در نگاه پیرمرد پنهان بود و مهربانی خاصی که در چهره‌اش موج می‌زد» را دید.

كتاب بدون هيچ مقدمه و با فهرست مطالب آغاز می‌شود كه شامل: سال‌شمار زندگی، زندگی‌نامه، مجموعه‌ی آثار، توضيح اعلام، عكس و منابع است. داستان به‌صورت خیالی تعریف می‌شود و پيش می‌رود. شخصيت‌های مختلفی به‌آرامی وارد داستان می‌شوند و بعد از اجرای نقش‌شان، به‌آرامی هم از آن خارج می‌شوند. در پيچ و خم ماجراها، به حوادث تاريخی دوران جنگ جهانی اول و ايران هم اشاره می‌شود. يكی از قسمت‌های خيلی خوب و جالب اين كتاب، «توضيح اعلام» است كه به شناختن مكان‌ها، افراد، اسم‌ها و … که در داستان به کار رفته‌اند، کمک می‌کند. در بين كتاب‌هايی كه برای ما نوجوانان نوشته می‌شود، كمتر كتابی است كه فهرست اعلام هم داشته باشد. عباراتی كه در كتاب، پُررنگ و ضخيم چاپ شده‌اند، نقل‌قول‌های مستقيم از خود «جبّار باغچه‌بان» است.

داستان از سه‌كنج يك كارگاه مجسمه‌سازی و مجسمه‌ی پيرمردی شروع می‌‌شود كه نشانه‌هایی از دشواری‌های روزگار بر پيشانی‌اش نقش بسته، اما با لبخندی كه بر چهره‌اش پيداست، به همه‌ می‌گويد: «زندگی را دوست داشته باشيد!» پسر نوجوانی به نام «حسين» با كنجكاوی عميقی به مجسمه خيره شده و با او درددل‌ می‌كند و از غم‌هايش می‌گويد. مجسمه كم‌كم به سخن مي‌آيد و او را دلداری می‌دهد. او بال‌هايش را می‌گشايد و «حسين» را بر پشت خود سوار می‌كند و تا گذشته‌های دور پرواز می‌كند. او «حسين» را تا خانه‌های ايروان می‌برد، از دوران قحطی و بيماری جنگ جهانی اول می‌گذرد و پس از كوچه‌های مرند، تبريز و شهرهای تركيه به حياط مدرسه‌های شيراز و تهران می‌رسد و در طول راه، سرگذشت شگفت‌انگيزش را تعريف می‌كند. «حسين» از شنيدن ماجراهای زندگی او بسيار تعجب می‌كند، گاهی خيلی لذت می‌برد و گاهی خيلی غمگين می‌شود. او تلاش می‌كند تا از لابه‌لای سرگذشت «بابابرفی»، به گذشته‌ی پُر رمز و راز مادرش پی ببرد.

مطالعه‎ی این کتاب، به نصب هیچ‎گونه نرم‎افزار و یا ثبت‎نام و عضویت و … نیازی ندارد. برای مطالعه‎ی آن به این صفحه بروید و بر روی تصویر کتاب کلیک کنید. با تب‎هایی که در گوشه‎های بالا و سمت راست صفحه قرار دارد، می‎توانيد کتاب را ورق بزنيد و به صفحه‎ی قبل يا بعد برويد. با ذره‎بين‎ها می‎توانيد صفحه‎ها را به اندازه‎ی دلخواه، بزرگ‎نمايی يا كوچك‎‎نمايی كنيد. صبر كنيد تا هر صفحه‎ی كتاب كامل بارگذاری شود و سپس به صفحه‎ی بعدی برويد، در غير اين صورت، ترتيب ورق زدن صفحه‎ها به هم می‎خورد. داستان بسيار بسيار بسيار زيبای «بابابرفي» – از انتشارات كانون پرورش فكری كودك و نوجوان – به قلم «جبّار باغچه‌بان» نيز در همین كتابخانه موجود است. کتابی که یک‌میلیون بار هم آن را خوانده باشی، از خواندنش سیر نمی‌شوی!

برای مطالعه‌ی بيشتر: 1. «جبّار باغچه‌بان» در ويكی‌پديا 2. «جبّار باغچه‌بان» در دائرةالمعارف بزرگ اسلامی 3. تارنمای «استاد باغچه‌بان» 4. «ثمين باغچه‌بان» (فرزند جبّار باغچه‌بان) در ويكی‌پديا 5. قطعاتی از آهنگ‌های «ثمين باغچه‌بان»

Advertisements

دربارهٔ رامن

Student. Book lover. Firefox user. l
این نوشته در مرور و معرفی «یار مهربان ۲», ۱. رایاکتاب: ارسال شده و با , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.