ردپای کربنی

«زمين» در طول صد سال گذشته گرم‌تر شده است. ولی چرا و چگونه؟! دانشمندان در پاسخ به آن عده كه هميشه با ناباوری می‌‌پرسند: «آیا جهان‌گرمایی به‌راستی حقیقت دارد؟! زمين، در طول 5 ميليارد سال، خودبه‌خود و رفته‌رفته گرم شده است …»؛ دلایل بسیاری را به ثبت رسانده‌اند كه نشان می‌‌دهد اين انسان است كه با فعاليت‌های مخرّبش، موجب سريع‌تر گرم شدن غيرطبيعی زمين می‌‌شود. منظور از «گرمایش جهانی»، ميانگين افزايش دمای زمين است كه موجب تغييرات اقلیمی وسيعی می‌‌شود. وقتی دانشمندان از موضوعی به‌نام «گرمايش جهانی» صحبت می‌‌كنند، منظورشان اخطار جهانی به فعاليت‌های ويران‌گر انسان است. «گرمايش جهانی»، مشكل بزرگی است كه از سهل‌انگاری‌‌های كوچك به‌وجود آمده است. ولی ما می‌‌توانيم دو كار بسيار مهم انجام دهيم: 1. درباره‌ی اين موضوع بسيار مهم، بخوانیم و بیاموزیم و مسأله را بفهمیم. 2. «ردپای كربنی»مان را كاهش دهيم.

«ردپای كربني / Carbon Footprint»، همان‌طور كه «ويكی‌‌پديای انگليسی» و «وبوپديا» تعريف می‌‌كنند: «مقدار زيانی است كه بر اثر فعاليت‌های انسان بر محيط زيست وارد می‌‌شود و منجر به ايجاد گازهای گُل‌خانه‌ای می‌‌گردد و با واحدی به‌نام كربن‌دی‌‌اُكسيد (CO2) اندازه‌گيری می‌‌شود؛ و مفهومش اين است كه افراد، ملت‌ها و سازمان‌ها، زيانی را كه هركدام به سهم خود، به محيط زيست وارد می‌‌كنند، در نظر بگيرند و پروژه‌هايی مانند استفاده از انرژی خورشيدی يا بادی و احيای جنگل‌ها را گسترش دهند. ردپای كربنی، زيرمجموعه‌ای است از ردپای بوم‌شناسی، كه شامل همه‌ی انسان‌ها در بيوسفر می‌‌شود …»

«ردپای كربنی»، يكی از مهم‌ترين موضوعات روز در کشورهای پیشرفته است و كمتر كسی است كه چيزی درباره‌ی آن نخوانده باشد يا نداند. اين موضوع در صدر فعاليت‌های تغييرات اقلیمی سازمان‌های بين‌المللی است. تارنماها و تارنگارهای زيست‌محيطی هم، بخش «ماشين‌حساب كربنی» يا «رژيم كربنی» يا ابزارهای بَرخطی (آن‌لاينی) مانند اين‌ها دارند كه بازديدكنندگان با استفاده از آن‌ها می‌توانند «ردپای كربنی» خودشان را حساب كنند و به تأثير تک‌تک گام‌های‌شان بر محيط زيست پی ببرند. حتی محصولات هم «برچسب كربنی» دارند كه «ردپای كربنی»شان را نشان می‌دهد. اين موضوع آن‌قدر اهميت دارد كه چندی پيش، هم‌زمان با «روز جهانی زمين»، مجله‌ی علمی «Discover» نيز، كارهايی را كه برای كوچك كردن ردپای كربنی خود و تارنما‌ و حتی كارمندان‌شان انجام داده بودند، منتشر كردند. (در حالی که ما حتی در ویکی‌پدیای فارسی – تا زمان نوشتن این پُست – هیچ مقاله‌ای برای این‌ها نداریم!)

پ.ن.:

این نوشته را اولین‌بار در تاریخ 26 نوامبر 2008 در «baallaan» – با تغییراتی – نوشته و منتشر کرده بودم.

Advertisements

دربارهٔ رامن

Student. Book lover. Firefox user. l
این نوشته در ۲. محیط زیست: ارسال شده و با , , , , , , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.