اولین روز مدرسه

جفری دیور - Jeffery Deaverنقد و معرفی کتاب و کتاب الکترونیکی / یار مهربان2: «اولین روز مدرسه»

نویسنده: جفری دیوِر، مترجم: سعید کمالی دهقان، تألیف به سال 2002، انتشار در سال 2005 در نشریه‌ی ادبی جن و پری.

شماره‎ی 13 – از کتابخانه‎ی بالان

پیش از هر چیز، این توضیح را بدهم که «اولین روز مدرسه» یک داستان کوتاه است، و نه کتاب الکترونیکی، به آن شکل مرسوم. داستانی شیرین و خواندنی که در یک صفحه‌ی وب ساده، اما دوست‌داشتنی، بدون فهرست‌های درهم و برهم و تبلیغات چشمک‌زن و از همه مهم‌تر، با فونتی خوانا آمده است؛ و یکی از معدود داستان‌های کوتاه بَرخط در وب فارسی است، که نه‌تنها روان و دلنشین، ترجمه و ویرایش شده، بلکه نام نویسنده و مترجم آن نیز آمده است؛ و می‌توانی مطمئن باشی که داری یک داستان اصل و معتبر را می‌خوانی. برای همه‌ی این‌ها بود که تصمیم گرفتم آن را در  کتابخانه‎ی بالان بگذارم، تا اگر کسانی که مثل خودم مرتب در وب می‌گردند تا «قطعه‌ای با ارزش برای خواندن» بیابند، نگاهی هم به این داستان قشنگ بیندازند.

داستان در «اوایل سپتامبر، در یک روز گرمِ تابستانیِ ناحیه‌ٔ بومی آمریکا، در حومهٔ‌ کوچک و غربی مرکز شهر» آغاز می‌شود. شخصیت اصلی، «جیم مارتین» لاغر با آن موهای زرد مایل به قرمز و کک‌مک‌های صورتش، کیف سنگینش را به دوش انداخته و قدم‌زنان از پیاده‌روی ناهمواری به سوی مدرسه‌‌ی راهنمایی‌اش می‌رود و تا به کلاس‌اش برسد، مناظری را می‌بیند و خاطراتی را به یاد می‌آورد. در همین فاصله‌ی کوتاه، خواننده، را به تعلیق ظریفی می‌اندازد و با خود می‌کشاند تا در حالی که حواسش به  اندرزهای داستان است، در پایان در‌یابد که «جیم» اکنون در این مدرسه‌ی راهنمایی و میان کلاس درس چه می‌کند.

اگر تندخوان باشید و به خواندن بر روی صفحه‌ی نمایش هم عادت کرده باشید، شاید خواندن کل این داستان، تنها چند دقیقه طول بکشد. ولی در همین چند دقیقه، نکات جالبی را هم می‌آموزید. نکات ریزی که وادارتان می‌کنند، برگردید و دوباره به ماجراها نگاهی بیندازید. رویدادهایی ساده و صحنه‌هایی خیلی آشنا! که این داستان کوتاه، نتیجه‌گیری و جمع‌بندی همه‌ی آن‌ها را به‌صورت نکاتی کلیدی برای همه‌ی عمر آورده است. و البته آخرین جمله‌ی داستان را هم بگویم که چه به‌یاد ماندنی است.

مطالعه‎ی این کتاب، به نصب هیچ‎گونه نرم‎افزار و یا ثبت‎نام و عضویت و بارگذاری … نیازی ندارد. برای مطالعه‎ی آن مستقیم به این صفحه، از «نشریه‌ی ادبی جن و پَری» بروید. چند دقیقه‌ای مطالعه کنید و از خواندن یک داستان شیرین و خواندنی، لذت ببرید. و اگر مثل من به زبان انگلیسی و ترجمه علاقه دارید، متن انگلیسی داستان را در تارنمای رسمی نویسنده بخوانید و با ترجمه‌ی زیبای آقای «کمالی دهقان» پیش بروید و لذت ببرید!

Advertisements

دربارهٔ رامن

Student. Book lover. Firefox user. l
این نوشته در مرور و معرفی «یار مهربان ۲», ۱. رایاکتاب: ارسال شده و با , , , , , , , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.