برای پلنگ ایرانی

این زیرگونه، در فهرست «قرمز گونه‌های در خطر انقراض» قرار دارد. اصلی‌ترین تهدید پیش‌ روی بقای این حیوان، جداشدن زیستگاه‌ها و قطع ارتباط ژنتیکی گروه‌های مختلف آن است. به‌طوری‌که در تمام قلمرو زیستی این حیوان، هیچ گروه جمعیتی وجود ندارد که شامل بیش از ۱۰۰ پلنگ بالغ باشد. کاهش طعمه بر اثر شکار انسان‌ها، توسعه‌ی زیربنایی، مزاحمت‌های انسانی و از میان رفتن زیستگاه (شامل چیدن گیاهان و قارچ‌های خوراکی، ساخت معدن، جاده‌سازی، جنگل‌زدایی، آتش‌سوزی و چرای دام) عواملی‌ست که منجر به تکه‌تکه‌شدن زیستگاه‌های حیوان شده‌است. شکار مستقیم این حیوان ممکن است به‌عنوان تروفه برای فروش پوست (در افغانستان)، تیراندازی برای حفاظت از حیوانات خانگی (ایران و ترکمنستان) و کشتن به محض مشاهده (قفقاز و شرق ترکیه) صورت گیرد. این موارد شایع نیست، ولی با توجه به جمعیت کوچک پلنگ ایرانی، تأثیر قابل توجهی بر ادامه‌ی حیات گروه‌های کوچک این حیوان دارد. از بین رفتن حتی یک عدد از آن‌ها ثبات حمعیتی را برهم می‌زند. ایران مهمترین زیستگاه پلنگ در خاورمیانه است.

.امیدوارم این هدیه‌های کوچک برای «پلنگ ایرانی» باعث بشوند، نه‌تنها درباره‌اش بیشتر یاد بگیریم و فراموشش نکنیم، بلکه او را به همه معرفی کنیم.

.

سربرگ برای پلنگ ایرانی

پاکت سی‌دی برای پلنگ ایرانی

«هنر برای گونه‌های در خطر ایران»

Advertisements

دربارهٔ رامن

Student. Book lover. Firefox user. l
این نوشته در هنر برای زیست‌بوم, ۲. محیط زیست: ارسال شده و با , , , , , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.