تابلوهای «زمین زیبای ما» در گالری ناسا

«زمین ما، هم‌چون یک گالری هنر» یکی از شاخه‌های «ناسا» است برای تماشای زیبایی‌های زمین از دریچه‌ی ماهواره‌های فضایی و تحقیقاتی. در این تارنما، از میان تصاویری که به‌وسیله‌ی دو ماهواره‌ی پژوهشی Landsat-7 و – به‌تازگی – ASTER از زمین گرفته شده است، عکس‌های ویژه‌ای با کیفیت و وضوح (resolusion) بسیار بالا، انتخاب شده‌اند تا جلوه‌های هنری سیّاره‌ی آبی زیبای‌مان را به نمایش بگذارند. جلوه‌های بسیار زیبایی که درست مثل آثار هنری برجسته، وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند، یک گالری هنری را تشکیل می‌دهند.

تصاویر، برحسب قاره‌ها، تفکیک و طبقه‌بندی شده‌اند. برای تماشای آن‌ها، در نقشه‌ی تعاملی، بر روی قاره‌ی مورد نظر کلیک کنید، یا به فهرست تصاویر بروید. با کلیک بر روی هر عکس، به صفحه‌‌ای وارد می‌شوید که توضیح کوتاهی درباره‌ی آن و مسیر ردیابی آن بر روی نقشه داده شده است. اگر می‌خواهید عکس دلخواه‌تان را بارگذاری کنید، ابتدا «ترفندهای بارگذاری» و «قوانین» را بخوانید و سپس بر روی لینک بارگذاری در کنار هر عکس کلیک کنید. پوستر قابل چاپ عکس‌ها با فرمت TIFF و در ابعاد 28 در 28 اینچ هستند، و لازم است پس از بارگذاری از فرم فشرده خارج شوند. پیش از ذخیره یا بارگذاری پوسترها، می‌توانید پیش‌نمایش آن‌ها را با کلیک بر روی «see preview»، در زیر هر عکس، مشاهده کنید.

دشت کویر، بزرگترین بیابان ایران. (بزرگتر / پیش‌نمایش پوستر قابل چاپ)

راستی‌راستی مثل یک تابلوی نقاشی آبستره است، مگر نه؟!

باشد تا با تماشای «هنر زمین»، قدر «زمین» زیبای‌مان را بیشتر بدانیم!

Advertisements

دربارهٔ رامن

Student. Book lover. Firefox user. l
این نوشته در هنر برای زیست‌بوم, ۲. محیط زیست: ارسال شده و با , , , , , , , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.