موزه‌ای از لباس‌های محلی ایران بسازیم

نقد و معرفی کتاب و کتاب الکترونیکی / یار مهربان2: «موزه‌ای از لباس‌های محلی ایران بسازیم»

طرح و اجرا: حمید شانس، انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، تهران، چاپ دوم 1379، گروه سنی ج و د، 35 صفحه، مصوّر (بخشی رنگی)، برگزیده‌ی شورای کتاب کودک ایران در سال 1369.

شماره‎ی 11 – از کتابخانه‎ی بالان

«در کشور پهناور ما اقوام و عشایر متعددی زندگی می‌کنند که هر یک از آن‌ها بنا بر موقعیت جغرافیایی، اقتصادی و فرهنگی خاص خود، پوشاک خاصی دارد … بعضی از اقوام ایرانی به گروه‌ها و طوایف مختلفی تقسیم می‌شوند که هر یک لباس‌های خاصی دارند. مثلاً کُردها شامل طوایف متعددی مثل باخترانی، سنندجی، کلهری، مهابادی و قوچانی هستند که هر یک از ایشان پوشاک جداگانه‌ای دارد…» (پیشگفتار – ص 5)

این کتاب، به معرفی پوشاک اقوام مختلف ایران و شرایط زندگی و اقلیمی و جغرافیایی مردمان‌شان به صورت کوتاه و مختصر می‌پردازد و ما را به ترتیب با پوشاک بختیاری، قشقایی، بندری، بلوچی، مازندرانی، قاسم‌آبادی، ترکمنی، کُردی، ابیانه‌ای و شرق خراسان آشنا می‌کند. سپس در پیوست کتاب، از صفحه‌ی 17 تا 35، پنج آدمک مقوایی نقاشی شده، همراه با تصاویر پوشاک‌های رنگی برای آن‌ها، با چاپ یک‌رو و آماده برای برش، آمده‌اند؛ که می‌توان آن‌ها را با استفاده از راهنما به تن آدمک‌ها پوشاند و ضمن مطالعه و آشنا شدن با لباس‌های محلی ایران، موزه‌ی کوچک و زیبایی هم برای خود ساخت. برای هر آدمک، دو لباس مختلف طراحی شده است. پس از «فهرست» و «پیشگفتار»، «روش وصل کردن لباس به آدمک» و راهنمای کامل ساختن آدمک‌ها و لباس‌های‌شان آمده است.

این کتاب، کتابی است عالی، برای آشنایی با لباس‌های محلی، آداب و رسوم و شرایط زندگی در نقاط مختلف ایران؛ برای کارهای عملی درس حرفه و فن –  واحد پوشاک و یا واحد ساختمان‌سازی (ماکت‌سازی)؛ و از همه مهم‌تر کتابی است عالی برای سرگرمی در تعطیلات نوروزی!

البته این را هم بگویم که این کتاب با تمام خوبی‌هایی که دارد و خیلی جالب و سرگرم‌کننده و آموزنده است، ولی اشتباه‌های نگارشی‌اش و این که پوشاک پسران و مردان اقوام مختلف ایرانی معرفی نشده، جای سؤال دارد!

مطالعه‎ی این کتاب، به نصب هیچ‎گونه نرم‎افزار و یا ثبت‎نام و عضویت و بارگذاری … نیازی ندارد. برای مطالعه‎ی آن به این صفحه، از «کتابخانه‎ی دیجیتالی کودکان»، بروید و بر روی تصویر کتاب کلیک کنید. با زبانه‎ها یا تب‎هایی که در گوشه‎های بالا و سمت راست صفحه قرار دارد، می‎توانيد کتاب را ورق بزنيد و به صفحه‎ی قبل يا بعد برويد. با ذره‎بين‎ها می‎توانيد صفحه‎ها را به اندازه‎ی دلخواه، بزرگ‎نمايی يا كوچك‎‎نمايی كنيد. صبر كنيد تا هر صفحه‎ی كتاب كامل بارگذاری شود و سپس به صفحه‎ی بعدی برويد، در غير اين صورت، ترتيب ورق زدن صفحه‎ها به هم می‎خورد.

آپدیت: این کتاب را در «کتابخانه‌ی ملی کودکان و نوجوانان» هم می‌توانید بخوانید.

 

Advertisements

دربارهٔ رامن

Student. Book lover. Firefox user. l
این نوشته در مرور و معرفی «یار مهربان ۲», ۱. رایاکتاب: ارسال شده و با , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.