تعمير خراشيدگی «CD»ها و «DVD»ها

سايت «instructables» با بخش‌هاي گوناگوني مانند كودكان، هنر، كاردستي، بازي‌ها، عكاسي، فن‌آوري، تَردستي، حيوانات خانگي و … پُر است از انواع سرگرمي‌هاي ساده و نكات آموختني بسيار جالب. در اين سايت هم مي‌توانيد از آموزش‌هاي بخش‌هاي مختلف به رايگان استفاده كنيد، و هم مي‌توانيد عضو شويد و پُست‌هاي جالب‌‌تان را در آن‌جا ارائه كنيد. يكي از بخش‌هاي بسيار جالب و آموزنده‌ي اين سايت، بخش «Green» است كه به آموزش‌هاي ساده و كاربردي درباره‌ي بازيافت و حفظ محيط‌زيست مي‌پردازد.

كاربران اغلب سي‌دي‌ها و دي‌وي‌دي‌هايي را كه خراشيدگي پيدا مي‌كنند، دور مي‌اندازند. در حالي كه با روش‌هاي ساده‌اي كه در اين سايت ارائه شده، مي‌توان با بازيابي آن‌ها، هم به اطلاعات يا بازي يا فيلم‌هايي كه بر روي آن‌هاست دوباره دسترسي پيدا كرد؛ و هم با توليد زباله‌هاي الكترونيكي كمتر، به حفظ محيط زيست كمك كرد:

  1. روش اول: مقدار كمي خميردندان (از نوع سفيد ساده، و نه ژله‌اي) روي سي‌دي بگذاريد و در جهت بالا و پايين، در تمام سطح آن پخش كنيد. بعد سي‌دي را با آب گرم، آب‌كشي كنيد. خميردندان مي‌تواند خراشيدگي‌هاي كوچك، و نه عميق، را اصلاح كند. براي ديدن تصاوير هر مرحله، روي گام‌هاي آن كليك كنيد. مي‌توانيد اين ويدئوي كوتاه يك دقيقه‌اي را نيز ببينيد.
  2. روش دوم: با احتياط مقدار كمي پوليش «Brasso Metal Polish» بر روي سطح سي‌دي بريزيد. توجه داشته باشيد كه اين كار را در مكاني انجام دهيد كه تهويه‌ي هواي مناسبي دارد. زيرا اين پوليش مقداري از پلاستيك سطح سي‌دي را حل مي‌كند و باعث متصاعد شدن بخارهاي سمي مي‌شود. با دستمال كاغذي نرم، سطح سي‌دي را از مركز به طرف بيرون پوليش بزنيد. مي‌توانيد با حركت‌هاي دَوَراني كوچك، درست مثل پوليش زدن ماشين، اين كار را انجام دهيد. هنگام پوليش زدن هرقدر فشار كمتري به سطح سي‌دي بياوريد، نتيجه‌ي بهتري مي‌گيريد. اين كار را به‌مدت 15 دقيقه انجام دهيد و هرگاه سطح سي‌دي خشك شد، باز هم مقداري «Brasso» اضافه كنيد. بعد سي‌دي را با آب تميز كنيد و سطح آن را با دستمال نرم (مانند دستمال پاك كردن عينك) پاك كنيد. سي‌دي را در درايور بگذاريد و امتحان كنيد. اگر اِشكالي بود، يك بار ديگر مراحل پوليش زدن را تكرار كنيد.
  3. روش سوم: سي‌دي را با چنگال طوري برداريد كه هم محكم قرار بگيرد و نلغزد، و هم به خود سي‌دي آسيب نرساند. خيلي با احتياط، سي‌دي را روي شعله‌ي گاز نگه‌داريد، طوري كه حرارت به‌طور يكنواخت به همه جاي آن برسد. اگر اين كار را با دقت و احتياط كامل انجام ندهيد، باعث خراب شدن كامل سي‌دي مي‌شود. بعد سي‌دي را در ظرف آب گذاشته و 5 دقيقه بجوشانيد. آن را با چنگال برداريد و با حوله‌ي نرم خشك كنيد.
  4. روش چهارم: مقداري نمك اسيد گلوتاميك مونوسديم يا «Ajinomoto»، كه براي غذاهاي خميري و آردي استفاده مي‌شوند، را در كمي آب حل كنيد. از محلول رقيق براي برطرف كردن خراشيدگي‌هاي عميق؛ و از محلول غليظ براي مراحل آخر استفاده كنيد. با دستمال نرم، كمي از محلول را برداريد و سطح سي‌دي را، از مركز به طرف بيرون، با آن پوليش بزنيد. بعد، يك فنجان آب را در ظرفي ريخته و سي‌دي را در آن بگذاريد و يك دقيقه بجوشانيد. با چنگال سي‌دي را برداريد و خشك كنيد.
  5. روش پنجم: با «buffer» برقي. روي تصاوير كليك كنيد.

پ.ن.:

  1. این پُست، بازنشر پُستی است که در تاریخ 28 جولای 2008، در «بالان» قبلی‌ام منتشر کرده بودم، که البته بارها در سراسر وبلاگستان فارسی کپی‌پیست شد! «ی»های عربی، هم به خاطر رایانه‌ی قبلی‌ام است که «ی» فارسی نداشتم.
  2. برای انجام روش‌های بالا، دقت و احتیاط خیلی زیادی لازم است. این روش‌ها، به نقل از آن سایت است و مسؤولیت نتیجه‌ی آن‌ها با من نیست!
Advertisements

دربارهٔ رامن

Student. Book lover. Firefox user. l
این نوشته در ۲. محیط زیست:, ۴. خودمانی ارسال شده و با , , , , , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.