سایه در بهار

سایه در بهار - بالاننقد و معرفی کتاب و کتاب الکترونیکی / یار مهربان2: «سایه در بهار»

نویسنده: مه‎دخت کشکولی، تصویرگر: نسیم آزادی، تهران، انتشارات شباویز، 1379، گروه سنی ج و د،  22 صفحه.

شماره‎ی 10 – از کتابخانه‎ی بالان

داستان کتاب درباره‎ی کوچه‎ی بهار در تهران و درخت‎های سرسبز و بلند و دوست‎داشتنی آن، بچه‎های محله و «مش اکبر»ی است که دکان میوه‎فروشی دارد. او مرتب برای همه تعریف می‎کند که چگونه پنجاه سال پیش، هر کدام از درخت‎ها را بیست یا بیست و پنج ریال خریده و همه را خودش کاشته است. او از دست بچه‎هایی که قدر درخت‎ها را، به‎ویژه «سایه‎»شان را نمی‎دانند خیلی ناراحت است. همان بچه‎هایی که در کوچه‎ی بهار بازی می‎کنند. بچه‎هایی که نه‎تنها خودشان به بلاهایی که بر سر درخت‎ها آورده‎اند، اعتراف می‎کنند، بلکه ادای «مش اکبر» را هم درمی‎آورند: «برای هر درخت، پنجاه سال زحمت کشیده‎ام. اگر قدر ندانید، خدا از شما نعمت را می‎گیرد. خدا، خودش به اندازه‎ای که درخت‎ها از دست شما عذاب می‎بینند، شما را عذاب می‎دهد …» و می‎خندند. ولی خیلی زود خنده‎شان محو می‎شود. چون راننده‎ی تنومندی، تریلی‎اش را به کوچه‎ی بهار می‎آورد و جلوی خانه‎ی برادرش می‎گذارد. همه اعتراض می‎کنند. ولی راننده فکر می‎کند: «… درخت مال شهرداری و فضای سبز و این‎جور جاهاست …» و راهش را می‎کشد و به سفری طولانی می‎رود. «اسدالله خان» از کلانتری نمی‎آید. بچه‎ها نامه‎ای برای محیط زیست، شهرداری و راهنمایی و رانندگی می‎نویسند. نماینده‎ی فضای سبز می‎آید و پس از بازدید از محل، نه‎تنها سد معبر بودن تریلی را وظیفه‎ی راهنمایی و رانندگی می‎داند؛ بلکه معتقد است «مش اکبر»، درخت‎ها را از پنجاه سال پیش برای جلب مشتری کاشته است! سرانجام بچه‎ها می‎مانند و در ِ بسته‎ی خانه‎ی برادر راننده، زمین بازی ِ از دست رفته‎شان و یک امید … که شاید …

کتاب، داستانی بسیار ساده است با چند شخصیت ساده، که پیامی ساده دارد: «بچه‎ها، قدر درختان را بدانید!» تمام صفحه‎های کتاب پُر است از نقاشی‎های بزرگ و رنگی و خیلی شاد: یک بازی کامل با همه‎ی رنگ‎ها! یکی دیگر از خوبی‎های کتاب، این است که برعکس بیشتر کتاب‎های گروه سنی ما، نه‎تنها اشتباه تایپی ندارد، بلکه به شیوه‎ای شگفت‎انگیز، بیشتر نیم‎فاصله‎ها و «ی»های ربط هم درج شده‎اند! و همه‎ی این‎ها کمک می‎کند که بشود کتاب را راحت بخوانیم.

مطالعه‎ی این کتاب، به نصب هیچ‎گونه نرم‎افزار و یا ثبت‎نام و عضویت و بارگذاری … نیازی ندارد. برای مطالعه‎ی آن به این صفحه، از «کتابخانه‎ی دیجیتالی کودکان»، بروید و بر روی تصویر کتاب کلیک کنید. با زبانه‎ها یا تب‎هایی که در گوشه‎های بالا و سمت راست صفحه قرار دارد، می‎توانيد کتاب را ورق بزنيد و به صفحه‎ی قبل يا بعد برويد. با ذره‎بين‎ها می‎توانيد صفحه‎ها را به اندازه‎ی دلخواه، بزرگ‎نمايی يا كوچك‎‎نمايی كنيد. صبر كنيد تا هر صفحه‎ی كتاب كامل بارگذاری شود و سپس به صفحه‎ی بعدی برويد، در غير اين صورت، ترتيب ورق زدن صفحه‎ها به هم می‎خورد.

من کتاب‎های خیلی زیادی از دکتر «کشکولی» توی کتابخانه‎ام در تهران داشتم و یا از کتابخانه‎ها گرفته‎ام و خوانده‎ام، و همه‎شان را هم خیلی دوست دارم و هم خیلی چیزهای زیادی از آن‎ها یاد گرفته‎ام و هم خیلی از آن‎ها خاطره دارم. مثلاً کتاب «سپندارمذ» یکی از بهترین و قشنگ‎ترین کتاب‎های ایشان است. ولی باید بگویم کتاب «سایه در بهار»، با همه‎ی خوبی‎هایش، چیزهایی هم داشت که من اصلاً دوست نداشتم! برای نمونه، دلیل این که باید درخت‎ها را دوست داشته باشیم و قدر آن‎ها را بدانیم، که فقط «سایه‎شان» نیست! ولی کتاب فقط روی «سایه»ی درخت‎ها تأکید می‎کند. یا اصلاً چرا «مش اکبر» می‎گوید: «… اما این ناروَن را برای دل خودم کاشته‎ام. پس از چند سال که خشک می‎شود و عمرش به آخر می‎رسد، باز یکی دیگر به‎جای آن می‎کارم.» (ص 2) خوب، این کاملاً اشتباه است!

«روز درخت‎کاری، روز هدیه به محیط زیست»

«روز درخت‎کاری، روز هدیه‎ی مناسب به محیط زیست»

Advertisements

دربارهٔ رامن

Student. Book lover. Firefox user. l
این نوشته در مرور و معرفی «یار مهربان ۲», ۱. رایاکتاب:, ۲. محیط زیست: ارسال شده و با , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.