قصه‏های شیرین هزار و یک شب

arabia1_00390007-0001-thumb5نقد و معرفی کتاب و کتاب الکترونیکی / یار مهربان2: «قصه‏های شیرین هزار و یک شب»

نویسنده: شکوه قاسم‏نیا، تصویرگر: محمدعلی بنی‏‎اسدی، نشر پیدایش، چاپ پنجم، پاییز 1381، داستان‏های کوتاه فارسی قرن 14، دو جلدی، از مجموعه داستان‏های کهن برای نوجوانان.

شماره‎ی 8 – از کتابخانه‎ی بالان

در جلد نخست، که 96 صفحه است، «درباره‏ی قصه‏های هزار و یک شب» و داستان‏های ماهیگیر و دیو خمره، ملک یونان و حکیم رویان، ملک سندباد، وزیر و پسر پادشاه، شمس‏الدین و نورالدین، و داستان خیلی خیلی قشنگ «اسب آبنوس» را می‏خوانیم. جلد دوم، 119 صفحه دارد و شامل داستان‏های جانشاه و شمسه، جوذر و گنج شمردل، ابوقیر و ابوصبر است. در صفحات مختلف کتاب، تصاویر تخیلی زیبایی نیز جای دارند.

نویسنده در بخش «درباره‏ی قصه‏های هزار و یک شب»، که درواقع مقدمه‏ی کتاب است، درباره‏ی این که این داستان‏ها چگونه آفریده می‏شود و به‏عنوان گنجینه‏ی ادبی بزرگی به یادگار می‏ماند، این‏گونه توضیح می‏دهد: «… آن‏چه این داستان‏ها را ماندنی و خواندنی کرده است، فقط ماجراها و یا صحنه‏پردازی‏ها و شخصیت‏پردازی‏های جالب و موفق آن نیست. بلکه بیش از همه، تکنیک قوی داستان‏گویی، خلاقیت و جذابیت هزارتوهای ذهنی آن است. در هر قصه، پندها و پیام‏هایی به «ملک شهرباز» داده می‏شود که او را به‏سوی انسانیت رهنمون می‏سازد. هر داستان اصلی، ما را در دالانی مارپیچ و مُدوّر به پیش می‏راند. سراپا گوش و هوش پیش می‏رویم … و درست در همان‏جا که فکر می‏کنیم راه را گم کرده‏ایم، می‏بینیم به نقطه‏ی شروع بازگشته‏ایم.

«هزار و یک شب» را باید در هزار و یک شب خواند تا به قدرت جادویی راوی‏اش پی بُرد. جدا کردن هر قصه از این مجموعه، مثل جدا کردن حلقه‏ای از یک زنجیر است. قصه‏هایی نسبتاً مستقل از این مجموعه انتخاب و تا حد امکان ساده‏نویسی شده و در کتاب حاضر گرد آمده، تا مورد استفاده‏ی نوجوانان علاقمند قرار گیرد …»

مطالعه‎ی این کتاب، به نصب هیچ‎گونه نرم‎افزار و یا ثبت‎نام و عضویت و بارگذاری … نیازی ندارد. برای مطالعه‎ی جلد نخست به این صفحه، و برای مطالعه‏ی جلد دوم به این صفحه بروید و بر روی تصویر کتاب کلیک کنید. با تب‎هایی که در گوشه‎های بالا و سمت راست صفحه قرار دارد، می‎توانيد کتاب را ورق بزنيد و به صفحه‎ی قبل يا بعد برويد. با ذره‎بين‎ها می‎توانيد صفحه‎ها را به اندازه‎ی دلخواه، بزرگ‎نمايی يا كوچك‎‎نمايی كنيد. صبر كنيد تا هر صفحه‎ی كتاب كامل بارگذاری شود و سپس به صفحه‎ی بعدی برويد، در غير اين صورت، ترتيب ورق زدن صفحه‎ها به هم می‎خورد.

Advertisements

دربارهٔ رامن

Student. Book lover. Firefox user. l
این نوشته در مرور و معرفی «یار مهربان ۲», ۱. رایاکتاب: ارسال شده و با , , , , , , , , , , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.