داستان‏های ایران باستان

ancient_00390001-0001-thumb5نقد و معرفی کتاب و کتاب الکترونیکی / یار مهربان2: «داستان‏های ایران باستان»

نگارش «دکتر احسان یار شاطر»، انتشارات علمی و فرهنگی، چاپ ششم 1381، 137 صفحه.

شماره‎ی 6 – از کتابخانه‎ی بالان

در مقدمه‏ی کتاب می‏خوانیم: «داستان‏هایی که در این کتاب گرد آمده، داستان‏های کهن ایران باستان است که از روزگار قدیم به یادگار مانده و عموماً از زبان‏های باستانی ایران گرفته شده است. گذشته از «شاهنامه‏ی فردوسی»، «اوستا» و آثار زبان پهلوی در این کتاب از منابع دیگری مانند کتیبه‏های شاهان هخامنشی و آثار سُغدی و قطعات پارتی و آثار مورخان اسلامی و «تاریخ هرودوت» استفاده شده است. هرچند این کتاب «داستان‏های ایران باستان» نامیده شده، اما هیچ افسانه‏ای از حقیقت خالی نیست. در روزگار قدیم، مردم، بسیاری از تجارب و اندیشه‏های خود را به زبان افسانه بیان می‏کردند. مطالب این کتاب همه مستقیماً از زبان‏های اصلی گرفته شده‏اند. نگارنده در نقل و ترجمه‏ی داستان‏ها کوشیده چندان که ممکن است از متن اصلی پیروی کنند تا عبارات فارسی، نمودار شیوه‏ای باشد که در اصل این داستان‏ها به کار رفته و خواننده بتواند تصوری از چگونگی بیان این داستان‏ها در زبان‏های باستانی حاصل کند.»

این کتاب 12 فصل دارد که به‏ترتیب عبارتند از: آرش کمانگیر، هرمزد و اهریمن، داستان جمشید، فرشته‏ی باران و دیو خشکی، فره‏ی ایزدی، تولد زرتشت، داستان آفرینش، جنگ رستم با دیوان، زریر و ارجاسب، داریوش بزرگ و گوماتا و سرگذشت اردشیر پاپکان. در میان صفحات کتاب، عکس‏های گوناگون مانند «کتیبه‏ی داریوش بزرگ»، «کاخ آپادانا» و «سرستون‏های تالار شورا» نیز گنجانده شده است. داستان‏های متنوع این کتاب در میان اهل ادب، بسیار شهرت دارد و شامل عناصر طبیعی، استوره‏ای و تاریخی‏اند.

مطالعه‎ی این کتاب، به نصب هیچ‎گونه نرم‎افزار و یا ثبت‎نام و عضویت و … نیازی ندارد. برای مطالعه‎ی آن به این صفحه بروید و بر روی تصویر کتاب کلیک کنید. با تب‎هایی که در گوشه‎های بالا و سمت راست صفحه قرار دارد، می‎توانيد کتاب را ورق بزنيد و به صفحه‎ی قبل يا بعد برويد. با ذره‎بين‎ها می‎توانيد صفحه‎ها را به اندازه‎ی دلخواه، بزرگ‎نمايی يا كوچك‎‎نمايی كنيد. صبر كنيد تا هر صفحه‎ی كتاب كامل بارگذاری شود و سپس به صفحه‎ی بعدی برويد، در غير اين صورت، ترتيب ورق زدن صفحه‎ها به هم می‎خورد.

Advertisements

دربارهٔ رامن

Student. Book lover. Firefox user. l
این نوشته در مرور و معرفی «یار مهربان ۲», ۱. رایاکتاب: ارسال شده و با , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.