«رابين هود»

Robin_Hoodنقد و معرفی کتاب و كتاب الكترونيكی/ يار مهربان2: «رابين هود»

افسانه‏‎‏ای از سری داستان‏های «بان بوری كراس»، تهيه‏كننده: «گريس رای»، انتشارات «McLoughlin Bros.n.a»، ترجمه‏‏ی «دکترسياوش ايمانی»، 15 صفحه.

شماره‎ی 5 – از کتابخانه‎ی بالان

«رابين هود» در حدود هفت‏صد سال قبل و در عهد پادشاهی «ريچارد اول»، در حاشيه‏ی يكی از جنگل‏های وسيع انگلستان، به‏‏نام «جنگل شروود» به‏‏دنیا آمد. به دليل علاقه‏ی زيادی كه از دوران كودكی به ورزش‏‏های صحرايی آن زمان داشت، در تيراندازی مهارت فراوانی يافت. او بسيار باهوش و بشاش بود. اما به دنبال يك حادثه، ناچار شد بقيه‏ی عمرش را در جنگل به‏سر برد. در آن دوران، جوانان ديگری نيز به زندگی در جنگل روی آورده بودند و «رابين هود» در مدتی كوتاه، آن‏ها را در گروه «شادمردان» گردآورد و رفته‏‏رفته قدرت و محبوبيت زيادی پيدا كرد. با وجود اين كه «رابين هود» يك راهزن بود ولی به‏خاطر خوبی‏هايش، مردم او را دوست داشتند. او و گروهش ثروتمندان را غارت می‏كردند، از فقرا دزدی نمی‏كردند و اغلب به آن‏ها كمك می‏كردند. ماجراجويی‏های مختلف، موجب افزايش هرچه بيشتر اعتبار او و آشنایی‏اش با «جان كوچولو» شد كه بعدها عزيزترين دوست و جانشين «رابين هود» گشت.

پس از خواندن ماجراهای مختلف «رابين هود»، آشنایی‏اش با «كشيش تاك»، «ماريان» و «بندزن»، به ماجرای آشنايی «شاه ريچاردز» با او و يارانش در جنگل، كه مسير زندگی او را دگرگون كرد، می‏رسيم. اين ماجراجويی‏های مختلف با مرگ غم‏انگيز «رابين هود» پايان می‏يابد.

داستان اين كتاب، كمی با داستان فيلم و كارتون (انيميشن / پويانمايی) آن فرق دارد ولی خواندنی و سرگرم‏كننده است. نقاشی‏های كتاب بسيار زيبا هستند، و با كيفيت بالايی بر روی تارنمای كتابخانه‏‏ی «روزتا پراجكت» (Rosetta Project) قرار دارد. برای مطالعه‌ی اين كتاب هیچ‎گونه نيازی به ثبت‌نام، بارگذاری، ذخيره‌ی فايل، نصب و راه‌اندازی نرم‌افزار نيست.  كافی است به اين صفحه برويد، گزينه‏ی «فارسی» را كه زير تصوير جلد كتاب قرار دارد كليك كنيد تا پنجره‏ی كوچكی باز شود كه می‏توانيد در آن ترجمه‏ی فارسی همان صفحه را بخوانيد. با فلش‏های كوچكی كه در پايين و بالای هر صفحه قرار دارند، می‏توانيد به صفحه‏‏ی بعد يا قبل برويد. برای مطالعه‏ی هر صفحه، لازم است گزينه‏ی «فارسی» را كه در زير همان صفحه قرار دارد، كليك كنيد.

«روزتا پراجكت»، يك كتابخانه‏‏ی مجازی و آن‏لاين برای «كودكان و نوجوانان» است كه ای‏بوك‏ها / كتاب‏های داستانی گوناگون به زبان‏های مختلف را به‏صورت رايگان و آن‏لاين ارائه می‏كند. در حال حاضر 14 كتاب داستان به زبان فارسی در اين كتابخانه در دسترس قرار داده شده است، از جمله: «علاءالدين يا چراغ جادو»، «جك و لوبيای سحرآميز»، «خروس، موش و مرغ حنايی كوچولو»، «درباره‏ی خرگوش‏ها» و چند داستان تصويری كوتاه ديگر. فهرست كامل كتاب‏های الكترونيكی فارسی را می‏توانيد در اين صفحه، طرف راست و پايين، مشاهده كنيد. امكان بارگذاری و خريد کتاب‏های الکترونیکی نيز در اين كتابخانه وجود دارد. يكی ديگر از امكانات بسيار خوب اين كتابخانه، بخش «كتاب‏های صوتی» / «كتاب‏های شنيداری» / «برايم بخوان» و هم‏چنين بخش «كتاب‏های چندرسانه‏ای» است كه البته هر دو به زبان انگليسی هستند. اين كتابخانه از تمام مترجمين دعوت كرده است تا داوطلبانه كتاب‏های مختلف را برای تكميل كتابخانه ترجمه كنند.

 

Advertisements

دربارهٔ رامن

Student. Book lover. Firefox user. l
این نوشته در مرور و معرفی «یار مهربان ۲», ۱. رایاکتاب: ارسال شده و با , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.