قصه‎های شيرين شاهنامه‎ی فردوسی

Ferdowsiنقد و معرفی کتاب و کتاب الکترونیکی / «يار مهربان 2»: «قصه‎های شيرين شاهنامه‎ی فردوسی»

بازنويسی «اسدالله شعبانی»، نقاشی «كريم نصر»، «نشر پيدايش»، 227 صفحه، سال 1375، از مجموعه كتاب‎های «تازه‎هايی از ادبيات كهن برای نوجوانان».

شماره‎ی 3 – از کتابخانه‎ی بالان

نويسنده‎ در «يادداشت» اين كتاب، درباره‎ی شيوه‎ی تلاش و نگارش اثر خود چنین توضيح داده است: «… كوشيده‎ام كتاب را متناسب با درك و دريافت نوجوانان ارائه دهم. بنابراين، مخاطب اين اثر نوجوانان هستند؛ به همين علت از افراط در ساده‎نويسی پرهيز كرده، خواسته‎ام بين نثر من و شعر فردوسی هماهنگی باشد …». چكيده‎ای از سرگذشت «فردوسی» و چگونه سرودن «شاهنامه» و سرانجام آن، در بخش «آشنايی با فردوسی و شعر او» آمده است. كتاب پس از «يادداشت» و «آشنايی با فردوسی و شعر او»، از داستان «سيامك و اهريمن» آغاز می‎شود و با داستان‎های غم‎انگيز «زاری رستم بر مرگ سهراب» و «زاری تهمينه، مادر سهراب، در مرگ فرزند» پايان می‎يابد.

اين كتاب، چند ويژگی خيلی خوب دارد: بخش‎بندی مطالب با شاه‎بيت‎هايی كه خواننده را با رويدادها آشنا می‎كند، آوردن برخی از گوشه‎های گلچين شده از ميان ابيات شاهنامه در جای‎جای متن‎ها، و هم‎چنين شرح و معنی واژه‎های دشوار و ناآشنا و خاص، در حاشيه‎ی صفحه‎ها.

مطالعه‎ی این کتاب، به نصب هیچ‎گونه نرم‎افزار و یا ثبت‎نام و عضویت و … نیازی ندارد. برای مطالعه‎ی آن به این صفحه بروید و بر روی تصویر کتاب کلیک کنید. با تب‎هایی که در گوشه‎های بالا و سمت راست صفحه قرار دارد، می‎توانيد کتاب را ورق بزنيد و به صفحه‎ی قبل يا بعد برويد. با ذره‎بين‎ها می‎توانيد صفحه‎ها را به اندازه‎ی دلخواه، بزرگ‎نمايی يا كوچك‎‎نمايی كنيد. صبر كنيد تا هر صفحه‎ی كتاب كامل بارگذاری شود و سپس به صفحه‎ی بعدی برويد، در غير اين صورت، ترتيب ورق زدن صفحه‎ها به هم می‎خورد.

منابعی برای مطالعه‎ی بيشتر:

– جستارهای «شاهنامه‎پژوهی» در «روزنامك».

– تارنمای «ReCent»، وابسته به كتابخانه‎ی مديريت مطالعات و توسعه‎ی آموزش پزشكی دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان، تارنمایی بی‎نظير است كه متن كامل قرآن، و آثار حافظ، مولوی، سعدی و شاهنامه، را به‎صورت بَرخط (آنلاين) و با امكانات جست‎و‎جوی کامل و عالی فراهم کرده است.

آپدیت: این کتاب را در «کتابخانه‌ی ملی کودکان و نوجوانان» نیز می‌توانید مطالعه کنید.

Advertisements

دربارهٔ رامن

Student. Book lover. Firefox user. l
این نوشته در مرور و معرفی «یار مهربان ۲», ۱. رایاکتاب: ارسال شده و با , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.