سفر رؤیایی پروفسور استار

first_pageنقد و معرفی کتاب و کتاب الکترونیکی / «يار مهربان 2»: «سفر رؤیایی پروفسور استار»

شماره‎ی 1 – از کتابخانه‎ی بالان

«ناسا»، با طرحی به‎نام «برنامه‎ی هزاره‎ی جديد» (NMP: New Millennium Program) به دانشمندان علوم فضايی كمك می‎كند تا بدون اين كه مجبور شوند فناوری‎های پُرخطر و پُرهزينه را آزمايش كنند، به كاوش و اكتشاف فضا و زمين بپردازند. دانشمندان نیز در مقابل به «ناسا» كمك می‎كنند تا فناوری‎های سودمند را شناسايی کند، بهبود و توسعه ببخشد و یا آن‎ها را در فضا آزمايش كند. داستان كوتاه و علمی – تخيلی «سفر رؤيايی پروفسور استار»، به زبان انگليسی خیلی روان و ساده و به‎‎صورت شعر، سعی می‎كند «برنامه‎ی ‎هزاره‎ی جدید‎» را  با تصاوير رنگی، نمودارهای ساده و مفيد به كودكان و نوجوانان معرفی كند و در طول ماجرای «پروفسور»، چند اصطلاح و تعريف ساده‎ی فضا و نجوم را نيز آموزش دهد. این داستان منظوم با این بند آغاز می‎شود:

«پروفسور اِستار ِ اخترشناس، با جمله دانشجويان

حلقه زدند دور تلسكوپ، تا بنگرند سرتاسر كهكشان» (1)

«پروفسور استار ِ منجّم‎باشی» و دانشجويانش ضمن رصد ستارگان، درمی‎يابند با اين كه همه جای فضا پُر از نور ستاره‎ها و سيّاره‎ها و كهكشان‎هاست، ولی برای ديدن اجرام آسمانی كوچك مانند سيّارك‎ها يا ستاره‎های دنباله‎دار يا حتی پلوتو كافی نيست. «پروفسور» به این نتیجه می‎رسد که هرچند تلسكوپ نصب شده بر روی زمين بسيار عالی است، ولی برای رصد چيزهای كوچك در فضا کارآیی ندارد و می‎گويد: «ما بايد نزديك‎تر برويم … پرواز كنيم يا دور مدار آن‎ها بچرخيم! … راه حل همين است! ما به يك فناوری تازه‎ی كم‎هزينه‎ی توانای هوشمند نياز داريم!» و همراه با دانشجویانش به جست‎وجوی راه‎های تازه و مناسب برای هدف‎شان می‎پردازد.

با رفتن به این صفحه‎ ، می‎توانید کتاب را به سه صورت مطالعه کنید:

– اگر بر روی عکس «پروفسور» کلیک کنید، می‎توانید كتاب تمام‎رنگي با صفحه‎برگردان را به‎صورت بَرخط (آن‎لاین) ورق بزنيد و بخوانيد. ابتدا کمی صبر کنید تا كتاب بارگذاری شود. سپس می‎توانید با موش‎واره (ماوس) روی گوشه‎های بالا يا پايين كتاب كليك كنيد، صفحه را ورق بزنيد و به صفحه‎ی بعد يا قبل برويد.
– می‎توانید در همان صفحه، روی جمله‎ی زير عکس «پروفسور»، که به‎رنگ آبی نوشته شده، كليك كنيد؛ و یا به این صفحه بروید تا به متن کامل شعر کتاب و بدون تصویر – مناسب برای اینترنت با سرعت پایین – دسترسی یابید و آن را بخوانید.
– برای مطالعه‎ی نسخه‎ی پی‎دی‏‎اف (PDF)، بر روی تصویر جلد کتاب در پایین صفحه کلیک کنید. نسخه‎ی رايگان برنامه‎ی «ادوبی ریدر / Adobe Reader» را می‎توانید از اين جا دريافت كنيد.

(1): برگردان شعر از خودم.

 

 

 

Advertisements

دربارهٔ رامن

Student. Book lover. Firefox user. l
این نوشته در مرور و معرفی «یار مهربان ۲», ۱. رایاکتاب: ارسال شده و با , , , , , , , , , , , , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.